Produkte > UNITED CHEMI-CON > ESMG161ELL561MP40S
ESMG161ELL561MP40S
ESMG161ELL561MP40S United Chemi-Con
SMG%20Series_Rev_K.pdf
Hersteller: United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 560UF 20% 160V RADIAL
Tolerance: ±20%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max): 1.654" (42.00mm)
Part Status: Obsolete
Capacitance: 560 µF
Voltage - Rated: 160 V
Ripple Current @ Low Frequency: 1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 2.205 A @ 100 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details ESMG161ELL561MP40S United Chemi-Con
Description: CAP ALUM 560UF 20% 160V RADIAL, Tolerance: ±20%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can, Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.394" (10.00mm), Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C, Height - Seated (Max): 1.654" (42.00mm), Part Status: Obsolete, Capacitance: 560 µF, Voltage - Rated: 160 V, Ripple Current @ Low Frequency: 1.47 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 2.205 A @ 100 kHz.
Weitere Produktangebote ESMG161ELL561MP40S
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
ESMG161ELL561MP40S ESMG161ELL561MP40S Hersteller : United Chemi-Con al-smg-e-080829-515339.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 560uF 160 Volt