Produkte > LEMO > FFA.1S.120.CTAC37Z
FFA.1S.120.CTAC37Z LEMO
Unipole-Multipole-Connectors_Catalog.pdf
Hersteller: LEMO
Description: LSP 1C CHR 3.7MM C STR PLUG
Color: Silver
Current Rating (Amps): 18A
Number of Positions: 1
Orientation: A
Shell Size - Insert: 120
Operating Temperature: -55°C ~ 250°C
Cable Opening: 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Produktbewertung abgeben
Technische Details FFA.1S.120.CTAC37Z LEMO
Description: LSP 1C CHR 3.7MM C STR PLUG, Packaging: Bulk, Features: Backshell, Connector Type: Plug, Male Pins, Color: Silver, Current Rating (Amps): 18A, Mounting Type: Free Hanging (In-Line), Shielding: Shielded, Number of Positions: 1, Orientation: A, Shell Size - Insert: 120, Operating Temperature: -55°C ~ 250°C, Fastening Type: Push-Pull, Termination: Solder Cup, Ingress Protection: IP50 - Dust Protected, Cable Opening: 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm), Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Finish - Mating: Gold, Part Status: Active, Shell Material: Brass, Shell Finish: Chrome, Primary Material: Metal.