FRC7A-S-DC24V
FRC7A-S-DC24V FORWARD INDUSTRIAL CO.
FRC7.pdf
Hersteller: FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 25A; automotive
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 24V DC
Contact current max.: 25A
Relay variant: automotive
Coil resistance: 480Ω
Coil power consumption: 1.2W
Switched voltage: max. 14V DC
Operating temperature: -40...85°C
Body dimensions: 15.5x23x26mm
Mounting: socket
Leads: connectors
DC contacts rating @R: 20A / 14V DC
Electrical life: 100000 cycles
Mechanical durability: 10000000 cycles
Manufacturer series: FRC7
Release time: 7ms
Operate time: 10ms
Leads dimensions: 4.8x0.8mm; 6.4x0.8mm
Contact resistance: 50mΩ
Coil current: 50mA
auf Bestellung 907 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 44
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details FRC7A-S-DC24V FORWARD INDUSTRIAL CO.
Category: Automotive Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 25A; automotive, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPST-NO, Rated coil voltage: 24V DC, Contact current max.: 25A, Relay variant: automotive, Coil resistance: 480Ω, Coil power consumption: 1.2W, Switched voltage: max. 14V DC, Operating temperature: -40...85°C, Body dimensions: 15.5x23x26mm, Mounting: socket, Leads: connectors, DC contacts rating @R: 20A / 14V DC, Electrical life: 100000 cycles, Mechanical durability: 10000000 cycles, Manufacturer series: FRC7, Release time: 7ms, Operate time: 10ms, Leads dimensions: 4.8x0.8mm; 6.4x0.8mm, Contact resistance: 50mΩ, Coil current: 50mA.