G2RL-14-E-CF-DC48
  • G2RL-14-E-CF-DC48
  • G2RL-14-E-CF-DC48
G2RL-14-E-CF-DC48 OMRON Electronic Components
Hersteller: OMRON Electronic Components
Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 48VDC; Icontacts max: 16A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPDT
Rated coil voltage: 48V DC
Contact current max.: 16A
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
DC contacts rating @R: 16A / 24V DC
Manufacturer series: G2RL
Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC
Relay variant: miniature
Mounting: PCB
Coil resistance: 5358Ω
Operate time: 15ms
Body dimensions: 29x12.7x15.7mm
Release time: 5ms
Mechanical durability: 20000000 cycles
Contact resistance: 100mΩ
Contact material: AgSnO2
Coil current: 8.96mA
Leads: for PCB
Enclosure description: hermetic seal
Operating temperature: -40...85°C
auf Bestellung 73 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 12
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details G2RL-14-E-CF-DC48 OMRON Electronic Components
Category: Miniature Electromagnetic Relays, Description: Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 48VDC; Icontacts max: 16A, Type of relay: electromagnetic, Contacts configuration: SPDT, Rated coil voltage: 48V DC, Contact current max.: 16A, AC contacts rating @R: 16A / 250V AC, DC contacts rating @R: 16A / 24V DC, Manufacturer series: G2RL, Switched voltage: max. 300V DC; max. 440V AC, Relay variant: miniature, Mounting: PCB, Coil resistance: 5358Ω, Operate time: 15ms, Body dimensions: 29x12.7x15.7mm, Release time: 5ms, Mechanical durability: 20000000 cycles, Contact resistance: 100mΩ, Contact material: AgSnO2, Coil current: 8.96mA, Leads: for PCB, Enclosure description: hermetic seal, Operating temperature: -40...85°C.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
G2RL-14-E-CF DC48 G2RL-14-E-CF DC48 Hersteller : Omron Electronics J117-E1.pdf General Purpose Relays SPDT 16A 48VDC Thru-Hole 5.358K Ohm
auf Bestellung 200 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
G2RL-14-E-CF DC48 G2RL-14-E-CF DC48 Hersteller : Omron Electronics Inc-EMC Div en-g2rl.pdf Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 48VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Current: 9 mA
Coil Type: Non Latching
Seal Rating: Sealed - Fully
Contact Material: Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 16 A
Switching Voltage: 440VAC, 300VDC - Max
Must Release Voltage: 4.8 VDC
Must Operate Voltage: 33.6 VDC
Operate Time: 15 ms
Release Time: 5 ms
Part Status: Active
Coil Insulation: Class F
Approval Agency: CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching: 7040VA, 4800W
auf Bestellung 75 Stücke:
Mindestbestellmenge: 3
G2RL-14-E-CF DC48 G2RL-14-E-CF DC48 Hersteller : Omron 165_18882.pdf Power Relay 48VDC 16A SPDT(29x12.7x15.7)mm THT
auf Bestellung 73 Stücke:
Mindestbestellmenge: 15
auf Bestellung 360 Stücke:
Mindestbestellmenge: 14