HES242G450W5C
HES242G450W5C Cornell Dubilier Knowles
HES.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2400UF 450V SCREW CHAS
Tolerance: 0%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 38mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm)
Part Status: Active
Capacitance: 2400 µF
Voltage - Rated: 450 V
Ripple Current @ Low Frequency: 9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 11.07 A @ 10 kHz
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details HES242G450W5C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 2400UF 450V SCREW CHAS, Tolerance: 0%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.500" Dia (63.50mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 38mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 5.125" (130.18mm), Part Status: Active, Capacitance: 2400 µF, Voltage - Rated: 450 V, Ripple Current @ Low Frequency: 9 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 11.07 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote HES242G450W5C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
HES242G450W5C HES242G450W5C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE HES.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2400uF 450V CASE 2.5in x 5.125in
Produkt ist nicht verfügbar
HES242G450W5C HES242G450W5C Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor HES.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2400uF 450V CASE 2.5in x 5.125in