HES301G400U3C
HES301G400U3C Cornell Dubilier Knowles
HES.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 300UF 400V SCREW CHAS M
Tolerance: 0%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 1.750" Dia (44.45mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 275mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm)
Capacitance: 300 µF
Voltage - Rated: 400 V
Ripple Current @ Low Frequency: 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 2.706 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details HES301G400U3C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 300UF 400V SCREW CHAS M, Tolerance: 0%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 1.750" Dia (44.45mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 275mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 3.125" (79.38mm), Capacitance: 300 µF, Voltage - Rated: 400 V, Ripple Current @ Low Frequency: 2.2 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 2.706 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote HES301G400U3C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
HES301G400U3C HES301G400U3C Hersteller : Knowles / Illinois Capacitor HES.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 300uF 400V CASE 1.75in x 3.12in