HES501G400V2C
HES501G400V2C Cornell Dubilier Knowles
HES.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 500UF 50% 400V SCREW
Tolerance: 0%, +50%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Chassis Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): 180mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 2.125" (53.98mm)
Part Status: Active
Capacitance: 500 µF
Voltage - Rated: 400 V
Ripple Current @ Low Frequency: 2.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 3.198 A @ 10 kHz
auf Bestellung 42 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details HES501G400V2C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 500UF 50% 400V SCREW, Tolerance: 0%, +50%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals, Size / Dimension: 2.000" Dia (50.80mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Chassis Mount, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, ESR (Equivalent Series Resistance): 180mOhm @ 120Hz, Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 2.125" (53.98mm), Part Status: Active, Capacitance: 500 µF, Voltage - Rated: 400 V, Ripple Current @ Low Frequency: 2.6 A @ 120 Hz, Ripple Current @ High Frequency: 3.198 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote HES501G400V2C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
HES501G400V2C HES501G400V2C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE HES.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500uF 400V CASE 2in x 2.125in