Produkte > HARRIS CORPORATION > HGTG20N120C3D
HGTG20N120C3D Harris Corporation
HRISS01145-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Harris Corporation
Description: 45A, 1200V, N-CHANNEL IGBT
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ)
Input Type: Standard
Reverse Recovery Time (trr): 70 ns
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 20A
Supplier Device Package: TO-247
Td (on/off) @ 25°C: 39ns/110ns
Switching Energy: 2.25mJ (on), 1.2mJ (off)
Test Condition: 960V, 20A, 3Ohm, 15V
Gate Charge: 186 nC
Part Status: Active
Current - Collector (Ic) (Max): 45 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V
Current - Collector Pulsed (Icm): 160 A
Power - Max: 208 W
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details HGTG20N120C3D Harris Corporation
Description: 45A, 1200V, N-CHANNEL IGBT, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-247-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Input Type: Standard, Reverse Recovery Time (trr): 70 ns, Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 20A, Supplier Device Package: TO-247, Td (on/off) @ 25°C: 39ns/110ns, Switching Energy: 2.25mJ (on), 1.2mJ (off), Test Condition: 960V, 20A, 3Ohm, 15V, Gate Charge: 186 nC, Part Status: Active, Current - Collector (Ic) (Max): 45 A, Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200 V, Current - Collector Pulsed (Icm): 160 A, Power - Max: 208 W.