Produkte > NKK SWITCHES > KB26SKW01-12-FB
KB26SKW01-12-FB NKK Switches
Hersteller: NKK Switches
Description: MINIATURE PUSHBUTTON/ILLUMINATED
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 1A (AC/DC)
Switch Function: On-On
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C
Termination Style: Solder Lug
Illumination Type, Color: Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC
Actuator Type: Square, Button
Panel Cutout Dimensions: Circular - 12.30mm Dia
Color - Actuator/Cap: Green (White Filter/Diffuser)
Actuator Marking: No Marking
Voltage Rating - AC: 125 V
Voltage Rating - DC: 30 V
Produktbewertung abgeben
Technische Details KB26SKW01-12-FB NKK Switches
Description: MINIATURE PUSHBUTTON/ILLUMINATED, Packaging: Bulk, Current Rating (Amps): 1A (AC/DC), Mounting Type: Panel Mount, Front, Circuit: DPDT, Type: Standard, Illuminated, Switch Function: On-On, Operating Temperature: -25°C ~ 50°C, Termination Style: Solder Lug, Illumination Type, Color: Incandescent, Green, Illumination Voltage (Nominal): 12 VAC, Actuator Type: Square, Button, Panel Cutout Dimensions: Circular - 12.30mm Dia, Color - Actuator/Cap: Green (White Filter/Diffuser), Actuator Marking: No Marking, Voltage Rating - AC: 125 V, Voltage Rating - DC: 30 V.