Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM2940C-12 MWC
LM2940C-12 MWC Texas Instruments
suppproductinfo.tsp?distId=10&gotoUrl=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Flit%2Fgpn%2Flm2940c
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 12V 1A WAFERSALE
Packaging: Bulk
Package / Case: Die
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 15 mA
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: Wafersale
Voltage - Output (Min/Fixed): 12V
Part Status: Obsolete
Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 60 mA
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details LM2940C-12 MWC Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 12V 1A WAFERSALE, Packaging: Bulk, Package / Case: Die, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 1A, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 15 mA, Voltage - Input (Max): 26V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: Wafersale, Voltage - Output (Min/Fixed): 12V, Part Status: Obsolete, Voltage Dropout (Max): 1V @ 1A, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Current - Supply (Max): 60 mA.