Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM2940CSX-15
LM2940CSX-15
LM2940CSX-15 Texas Instruments
LM2940%28-N%2CC%29_Sept-23-2013.pdf
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LIN 15V 1A DDPAK/TO263-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1A
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 10 mA
Voltage - Input (Max): 26V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed): 15V
Part Status: Obsolete
PSRR: 66dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 0.8V @ 1A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Supply (Max): 15 mA