Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM3S1636-IQC50-A2T
LM3S1636-IQC50-A2T
LM3S1636-IQC50-A2T Texas Instruments
LM3S1636.pdf
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 100-LQFP
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 50MHz
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
RAM Size: 32K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor: ARM® Cortex®-M3
Data Converters: A/D 4x10b
Core Size: 32-Bit Single-Core
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.25V ~ 3.6V