Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LM53603BQPWPRDN
LM53603BQPWPRDN
LM53603BQPWPRDN Texas Instruments
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Packaging: Bulk
Package / Case: 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Output Type: Adjustable
Mounting Type: Surface Mount
Number of Outputs: 1
Function: Step-Down
Current - Output: 3A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Frequency - Switching: 2.1MHz
Voltage - Input (Max): 36V
Topology: Buck
Supplier Device Package: 16-HTSSOP
Synchronous Rectifier: Yes
Voltage - Output (Max): 10V
Voltage - Input (Min): 3.5V
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V