Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LMS1585AIS-1.5-TI
LMS1585AIS-1.5-TI
LMS1585AIS-1.5-TI Texas Instruments
lms1585a
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LIN 1.5V 5A DDPAK/TO263-3
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 5A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 13 mA
Voltage - Input (Max): 13V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: DDPAK/TO-263-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.5V
Part Status: Active
PSRR: 72dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max): 1.4V @ 5A