Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LP2981IM5-3.6
LP2981IM5-3.6
LP2981IM5-3.6 Texas Instruments
LP2981_Jan.2003.pdf
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 95 µA
Voltage - Input (Max): 16V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.6V
Control Features: Enable
PSRR: 63dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.37V @ 100mA
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Supply (Max): 1.7 mA
Produktbewertung abgeben
Technische Details LP2981IM5-3.6 Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: SC-74A, SOT-753, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 100mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 95 µA, Voltage - Input (Max): 16V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-23-5, Voltage - Output (Min/Fixed): 3.6V, Control Features: Enable, PSRR: 63dB (1kHz), Voltage Dropout (Max): 0.37V @ 100mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Current - Supply (Max): 1.7 mA.