Produkte > TEXAS INSTRUMENTS > LP3962ES-3.3-TI
LP3962ES-3.3-TI
LP3962ES-3.3-TI Texas Instruments
lp3962
Hersteller: Texas Instruments
Description: IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 1.5A
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 10 mA
Voltage - Input (Max): 7V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: DDPAK/TO-263-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V
Control Features: Enable
Part Status: Active
Voltage Dropout (Max): 0.55V @ 1.5A
Protection Features: Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Supply (Max): 15 mA