MBR10150CTP
MBR10150CTP Diodes Incorporated
MBR10150CTP.pdf
Hersteller: Diodes Incorporated
Description: DIODE ARR SCHOTT 150V 5A ITO220S
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3 Isolated Tab
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 5A
Supplier Device Package: ITO-220S
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C
Part Status: Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 910 mV @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 150 V