MBR10200FH-BP-HF
MBR10200FH-BP-HF MCC (Micro Commercial Components)
MBR10200FH(ITO-220AC).pdf
Hersteller: MCC (Micro Commercial Components)
Description: SCHOTTKY BARRIER RECTIFIERS
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-220-2 Isolated Tab
Mounting Type: Through Hole
Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Technology: Schottky
Capacitance @ Vr, F: 300pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 10A
Supplier Device Package: ITO-220AC
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 850 mV @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 10 µA @ 200 V