MCF52221CVM66
MCF52221CVM66 Freescale Semiconductor
FSCLS07443-1.pdf?t.download=true&u=5oefqw
Hersteller: Freescale Semiconductor
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLSH 81MAPBGA
Packaging: Tray
Package / Case: 81-LBGA
Mounting Type: Surface Mount
Speed: 66MHz
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
RAM Size: 16K x 8
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Program Memory Type: FLASH
Core Processor: Coldfire V2
Data Converters: A/D 8x12b
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3V ~ 3.6V