MCL1608V1-2R7-R
MCL1608V1-2R7-R Eaton - Electronics Division
eaton-mcl1608v1-multilayer-chip-inductor.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 2.7UH 100MA 600MOHM SM
Tolerance: ±20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Type: Multilayer
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR): 600mOhm Max
Frequency - Self Resonant: 45MHz
Inductance Frequency - Test: 1 MHz
Supplier Device Package: 0603
Height - Seated (Max): 0.039" (1.00mm)
Inductance: 2.7 µH
Current Rating (Amps): 100 mA