MCL1608V2-120-R
MCL1608V2-120-R Eaton - Electronics Division
eaton-mcl1608v2-multilayer-chip-inductor-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 12NH 300MA 450MOHM SMD
Tolerance: ±5%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type: Surface Mount
Shielding: Unshielded
Type: Multilayer
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR): 450mOhm Max
Q @ Freq: 12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant: 3GHz
Inductance Frequency - Test: 100 MHz
Supplier Device Package: 0603
Height - Seated (Max): 0.039" (1.00mm)
Inductance: 12 nH
Current Rating (Amps): 300 mA