Produkte > MICROCHIP TECHNOLOGY > MSC020SDA120S
MSC020SDA120S
MSC020SDA120S Microchip Technology
Microsemi_MSC020SDA120S_SiC_Schottky_Diode_Datasheet_A.PDF
Hersteller: Microchip Technology
Description: DIODE SIL CARB 1.2KV 49A D3PAK
Packaging: Bulk
Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting Type: Surface Mount
Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 0 ns
Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Capacitance @ Vr, F: 1130pF @ 1V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io): 49A
Supplier Device Package: D3Pak
Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C
Part Status: Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 1200 V
auf Bestellung 389 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details MSC020SDA120S Microchip Technology
Description: DIODE SIL CARB 1.2KV 49A D3PAK, Packaging: Bulk, Package / Case: TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA, Mounting Type: Surface Mount, Speed: No Recovery Time > 500mA (Io), Reverse Recovery Time (trr): 0 ns, Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky, Capacitance @ Vr, F: 1130pF @ 1V, 1MHz, Current - Average Rectified (Io): 49A, Supplier Device Package: D3Pak, Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°C, Part Status: Active, Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 V, Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 20 A, Current - Reverse Leakage @ Vr: 200 µA @ 1200 V.