Produkte > LUMEL > NP10-300M1
NP10-300M1
NP10-300M1 LUMEL
NP10_data_sheet.pdf
Hersteller: LUMEL
Category: Portable digital multimeters
Description: Digital multimeter; LED; 2,8x/s; VDC: 660mV,6.6V,66V,660V,1kV
Type of meter: digital multimeter
Measurement: AC current; AC voltage; DC current; DC voltage; resistance; temperature
Kind of display used: LED
Sampling: 2,8x/s
DC voltage measuring range: 660mV; 6.6V; 66V; 660V; 1kV
DC voltage measuring accuracy: ±(0.4% + 5 digit)
AC voltage measuring range: 660mV; 6.6V; 66V; 660V; 1kV
AC voltage measuring accuracy: ±(1% + 3 digit)
DC current measuring range: 66mA...16A
DC current measuring accuracy: ±(1.5% + 5 digit)
AC current measuring range: 66mA...16A
AC current measuring accuracy: ±(1.5% + 5 digit)
Resistance measuring range: 660...66MΩ
Temperature measuring range: 0...1300°C
Resistance measuring accuracy: ±(0.8%+5 digit)
Continuity test: acoustic indication; <30Ω
Weight with battery: 480g
Power supply: battery LR6 AA 1,5V x2
Standard equipment: soft case; test leads; user's manual
Conform to the norm: CAT III 1000V; CAT IV 600V; EN 61010