Produkte > LUMEL > NP15B-500M1
NP15B-500M1
NP15B-500M1 LUMEL
NP15B_data_sheet.pdf
Hersteller: LUMEL
Category: Portable digital multimeters
Description: Digital multimeter; Bluetooth; LCD; 4x/s; True RMS; 10÷1MHz; NP15B
Operating temperature: 0...50°C
Conform to the norm: CAT III 1000V; CAT IV 600V; EN 61010
Power supply: battery LR6 AA 1,5V x2
Battery/ rechargeable battery: battery LR6 AA 1,5V x2
Interface: Bluetooth
Type of meter: digital multimeter
Test: diodes
Optional equipment: external power supply
Standard equipment: soft case; test leads; user's manual
Manufacturer series: NP15B
Software: included
Kind of display used: LCD
Interface language: PL
Additional functions: square waveform generator
True effective value measurement: True RMS
Bargraph: yes
Temperature measuring range: -210...1372°C
Capacitance measuring range: 10nF; 100nF; 1µF; 10µF; 100µF; 1mF
DC voltage measuring range: 60mV; 600mV; 6V; 60V; 600V; 1kV
AC voltage measuring range: 60mV; 600mV; 6V; 60V; 600V; 1kV
DC current measuring range: 600µA; 6mA; 60mA; 600mA; 10A
AC current measuring range: 600µA; 60mA; 600mA; 10A
Frequency measuring accuracy: ±(0.05%+5 digit)
DC voltage measuring accuracy: ±(0.05% + 5 digit)
Dimensions (W x H x D): 91x200x54mm
DC current measuring accuracy: ±(0.1% + 5 digit)
Resistance measuring accuracy: ±(0.1%+10 digit)
Temperature measurement accuracy: ±(0.3% + 15 digit)
AC voltage measuring accuracy: ±(0.5% + 9 digit)
AC current measuring accuracy: ±(1% + 10 digit)
Capacitance measuring accuracy: ±(1%+ 6 digit)
Frequency measuring range: 10...1MHz
Weight with battery: 500g
Resistance measuring range: 600Ω...40MΩ