Produkte > SHINDENGEN > P10F60HP2-5600
P10F60HP2-5600
P10F60HP2-5600 SHINDENGEN
_Shindengen Catalogue 2020.pdf P10F60HP2.pdf
Hersteller: SHINDENGEN
Category: THT N channel transistors
Description: Transistor: N-MOSFET; Hi-PotMOS2; unipolar; 600V; 10A; Idm: 40A; 85W
Type of transistor: N-MOSFET
Polarisation: unipolar
Drain-source voltage: 600V
Drain current: 10A
Power dissipation: 85W
Case: FTO-220AG (SC91)
On-state resistance: 0.8Ω
Mounting: THT
Gate charge: 23nC
Kind of channel: enhancement
Pulsed drain current: 40A
Gate-source voltage: ±30V