Produkte > PANJIT SEMICONDUCTOR > PSMP055N08NS1_T0_00601
PSMP055N08NS1_T0_00601
PSMP055N08NS1_T0_00601 PanJit Semiconductor
PSMP055N08NS1.pdf
Hersteller: PanJit Semiconductor
Category: THT N channel transistors
Description: Transistor: N-MOSFET; unipolar; 80V; 111A; Idm: 360A; 136W; TO220AB
Type of transistor: N-MOSFET
Polarisation: unipolar
Drain-source voltage: 80V
Drain current: 111A
Pulsed drain current: 360A
Power dissipation: 136W
Case: TO220AB
Gate-source voltage: ±20V
On-state resistance: 7mΩ
Mounting: THT
Gate charge: 65.8nC
Kind of package: tube
Kind of channel: enhancement
auf Bestellung 79 Stücke:
Lieferzeit 14-21 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 34
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details PSMP055N08NS1_T0_00601 PanJit Semiconductor
Description: 80V/ 5.5MOHM / TJMAX 175C MV MOS, Packaging: Tube, Package / Case: TO-220-3, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: MOSFET (Metal Oxide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 111A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 5.5mOhm @ 50A, 10V, Power Dissipation (Max): 136W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 3.75V @ 250µA, Supplier Device Package: TO-220AB-L, Part Status: Active, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 7V, 10V, Vgs (Max): ±20V, Drain to Source Voltage (Vdss): 80 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 48 nC @ 7 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4773 pF @ 40 V.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
PSMP055N08NS1_T0_00601 PSMP055N08NS1_T0_00601 Hersteller : Panjit PSMP055N08NS1.pdf MOSFETs 80V 5.5mohm Tjmax 175C MV MOSFET
auf Bestellung 1792 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
PSMP055N08NS1_T0_00601 PSMP055N08NS1_T0_00601 Hersteller : Panjit International Inc. PSMP055N08NS1.pdf Description: 80V/ 5.5MOHM / TJMAX 175C MV MOS
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: MOSFET (Metal Oxide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 111A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 5.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max): 136W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 3.75V @ 250µA
Supplier Device Package: TO-220AB-L
Part Status: Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 7V, 10V
Vgs (Max): ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss): 80 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 48 nC @ 7 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 4773 pF @ 40 V