Produkte > AIRBORN, INC. > RM372-140-311-5500
RM372-140-311-5500 AirBorn, Inc.
Hersteller: AirBorn, Inc.
Description: MOTORS & SOLENOIDS
Features: Mating Guide
Packaging: Bulk
Connector Type: Plug
Voltage Rating: 750V
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Number of Positions: 140
Number of Rows: 3
Style: Board to Board
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Contact Material: Beryllium Copper
Pitch - Mating: 0.075" (1.91mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish - Post: Gold
Contact Shape: Circular
Contact Length - Post: 0.140" (3.56mm)
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Shrouding: Unshrouded
Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating: 0.075" (1.91mm)
Contact Length - Mating: 0.150" (3.81mm)
Produktbewertung abgeben
Technische Details RM372-140-311-5500 AirBorn, Inc.
Description: MOTORS & SOLENOIDS, Features: Mating Guide, Packaging: Bulk, Connector Type: Plug, Voltage Rating: 750V, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Right Angle, Number of Positions: 140, Number of Rows: 3, Style: Board to Board, Operating Temperature: -65°C ~ 125°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Contact Material: Beryllium Copper, Pitch - Mating: 0.075" (1.91mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish - Post: Gold, Contact Shape: Circular, Contact Length - Post: 0.140" (3.56mm), Insulation Height: 0.275" (6.99mm), Shrouding: Unshrouded, Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Row Spacing - Mating: 0.075" (1.91mm), Contact Length - Mating: 0.150" (3.81mm).