Produkte > RICHTEK USA INC. > RT8008-25GJ5
RT8008-25GJ5
RT8008-25GJ5 Richtek USA Inc.
SaveDownload.aspx?specid=RT8008
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG BUCK 2.5V 600MA TSOT23-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Function: Step-Down
Current - Output: 600mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Frequency - Switching: 1.5MHz
Voltage - Input (Max): 5.5V
Topology: Buck
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Synchronous Rectifier: Yes
Voltage - Input (Min): 2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V