Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9041E-18GQW
RT9041E-18GQW
RT9041E-18GQW Richtek USA Inc.
SaveDownload.aspx?specid=RT9041E
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-WDFN
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad
Output Type: Adjustable (Fixed)
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 250 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: 8-WDFN (2x2)
Voltage - Output (Max): 2.5V
Voltage - Output (Min/Fixed): 0.8V (1.8V)
Control Features: Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA
Protection Features: Current Limit, Thermal Shutdown
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9041E-18GQW Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-WDFN, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad, Output Type: Adjustable (Fixed), Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 250 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: 8-WDFN (2x2), Voltage - Output (Max): 2.5V, Voltage - Output (Min/Fixed): 0.8V (1.8V), Control Features: Enable, Power Good, Voltage Dropout (Max): 0.5V @ 500mA, Protection Features: Current Limit, Thermal Shutdown.