Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9073-12GU5
RT9073-12GU5
RT9073-12GU5 Richtek USA Inc.
SaveDownload.aspx?specid=RT9073
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.2V 250MA SC70-5
Packaging: Cut Tape (CT)
Package / Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 250mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 3 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V
Control Features: Enable
Part Status: Active
PSRR: 75dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 1.2V @ 250mA
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9073-12GU5 Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.2V 250MA SC70-5, Packaging: Cut Tape (CT), Package / Case: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 250mA, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 3 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SC-70-5, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V, Control Features: Enable, Part Status: Active, PSRR: 75dB (1kHz), Voltage Dropout (Max): 1.2V @ 250mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature.