Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9080N-12GJ5
RT9080N-12GJ5
RT9080N-12GJ5 Richtek USA Inc.
SaveDownload.aspx?specid=RT9080
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN 1.2V 600MA TSOT-23-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 600mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 4 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.2V
Control Features: Enable
Part Status: Active
PSRR: 75dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 1.03V @ 600mA