Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9161-33GX
RT9161-33GX
RT9161-33GX Richtek USA Inc.
RT9161A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-243AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 300mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 12V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V
Voltage Dropout (Max): 0.6V @ 300mA
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9161-33GX Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-243AA, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 300mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Output Configuration: Positive, Voltage - Input (Max): 12V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-89-3, Voltage - Output (Min/Fixed): 3.3V, Voltage Dropout (Max): 0.6V @ 300mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature.