Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9161A-18GG
RT9161A-18GG
RT9161A-18GG Richtek USA Inc.
RT9161A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.8V 500MA SOT223
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 500mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Voltage - Input (Max): 12V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.8V
Voltage Dropout (Max): 1V @ 500mA
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9161A-18GG Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.8V 500MA SOT223, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-261-4, TO-261AA, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 500mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Output Configuration: Positive, Voltage - Input (Max): 12V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-223, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.8V, Voltage Dropout (Max): 1V @ 500mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature.