Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9166-25GVL
RT9166-25GVL
RT9166-25GVL Richtek USA Inc.
RT9166A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN 2.5V 300MA SOT23-3L
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 300mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 300 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-23-3L
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V
PSRR: 55dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.23V @ 300mA (Typ)
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9166-25GVL Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN 2.5V 300MA SOT23-3L, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 300mA, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 300 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-23-3L, Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V, PSRR: 55dB (1kHz), Voltage Dropout (Max): 0.23V @ 300mA (Typ), Protection Features: Over Current, Over Temperature.