Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9166A-15GX
RT9166A-15GX
RT9166A-15GX Richtek USA Inc.
RT9166A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT89-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-243AA
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 600mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 300 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.5V
PSRR: 55dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.58V @ 600mA (Typ)
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9166A-15GX Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT89-3, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-243AA, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 600mA, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 300 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-89-3, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.5V, PSRR: 55dB (1kHz), Voltage Dropout (Max): 0.58V @ 600mA (Typ), Protection Features: Over Current, Over Temperature.