Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9193-28GJ5
RT9193-28GJ5
RT9193-28GJ5 Richtek USA Inc.
SaveDownload.aspx?specid=RT9193
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT23-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 300mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 130 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.8V
Control Features: Enable
Part Status: Active
PSRR: 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.3V @ 300mA