Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9198-16GV
RT9198-16GV
RT9198-16GV Richtek USA Inc.
RT9198A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.6V 300MA SOT23-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 300mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 130 µA
Voltage - Input (Max): 5.5V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed): 1.6V
Control Features: Enable
PSRR: 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.33V @ 300mA
Protection Features: Over Current, Over Temperature
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9198-16GV Richtek USA Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.6V 300MA SOT23-3, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Current - Output: 300mA, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Output Configuration: Positive, Current - Quiescent (Iq): 130 µA, Voltage - Input (Max): 5.5V, Number of Regulators: 1, Supplier Device Package: SOT-23-3, Voltage - Output (Min/Fixed): 1.6V, Control Features: Enable, PSRR: 60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz), Voltage Dropout (Max): 0.33V @ 300mA, Protection Features: Over Current, Over Temperature.