Produkte > RICHTEK USA INC. > RT9261-36GX
RT9261-36GX
RT9261-36GX Richtek USA Inc.
RT9261A
Hersteller: Richtek USA Inc.
Description: IC REG BOOST 3.6V 80MA SOT89-3
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-243AA
Function: Step-Up
Current - Output: 80mA (Switch)
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration: Positive
Frequency - Switching: 120kHz
Voltage - Input (Max): 7V
Topology: Boost
Supplier Device Package: SOT-89-3
Synchronous Rectifier: No
Voltage - Input (Min): 1V
Voltage - Output (Min/Fixed): 3.6V
Part Status: Active
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details RT9261-36GX Richtek USA Inc.
Description: IC REG BOOST 3.6V 80MA SOT89-3, Packaging: Tape & Reel (TR), Package / Case: TO-243AA, Output Type: Fixed, Mounting Type: Surface Mount, Number of Outputs: 1, Function: Step-Up, Current - Output: 80mA (Switch), Operating Temperature: -20°C ~ 85°C (TA), Output Configuration: Positive, Frequency - Switching: 120kHz, Voltage - Input (Max): 7V, Topology: Boost, Supplier Device Package: SOT-89-3, Synchronous Rectifier: No, Voltage - Input (Min): 1V, Voltage - Output (Min/Fixed): 3.6V, Part Status: Active.