SF4D-DC21V
SF4D-DC21V Panasonic Electric Works
mech_eng_sfw.pdf
Hersteller: Panasonic Electric Works
Description: RELAY GEN PURPOSE 8PST 6A 21V
Packaging: Box
Mounting Type: Through Hole
Coil Voltage: 21VDC
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Termination Style: PC Pin
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Material: Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Contact Form: 8PST-4NO/4NC (4 Form A, 4 Form B)
Contact Rating (Current): 6 A
Switching Voltage: 440VAC, 30VDC - Max
Must Release Voltage: 3.15 VDC
Must Operate Voltage: 15.75 VDC
Operate Time: 30 ms
Release Time: 15 ms
Approval Agency: cURus, TUV
Load - Max Switching: 2640VA, 180W