Produkte > ELCO SRL > SSR170H-15600AS
SSR170H-15600AS ELCO SRL
SSR170H_series_IT_EN.pdf
Hersteller: ELCO SRL
Category: One Phase Solid State Relays
Description: Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 15A; 48÷600VAC; SSR170H
Type of relay: solid state
Control voltage: 4...32V DC
Max. operating current: 15A
Switched voltage: 48...600V AC
Manufacturer series: SSR170H
Relay variant: 1-phase
Mounting: for DIN rail mounting
Body dimensions: 110.5x17.8x112.5mm
Switching method: zero voltage switching
Indication: LED
Design: heatsink
Kind of output: SCR
Electrical connection: screw terminals
Operating temperature: -40...80°C