Produkte > ELCO SRL > SSR170H-60600AS
SSR170H-60600AS
SSR170H-60600AS ELCO SRL
Category: One Phase Solid State Relays
Description: Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 60A; 48÷600VAC; SSR170H
Type of relay: solid state
Control voltage: 4...32V DC
Max. operating current: 60A
Switched voltage: 48...600V AC
Relay variant: 1-phase
Mounting: for DIN rail mounting
Switching method: zero voltage switching
Body dimensions: 120x65x166.5mm
Manufacturer series: SSR170H
Electrical connection: screw terminals
Operating temperature: -40...80°C
Kind of output: SCR
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details SSR170H-60600AS ELCO SRL
Category: One Phase Solid State Relays, Description: Relay: solid state; Ucntrl: 4÷32VDC; 60A; 48÷600VAC; SSR170H, Type of relay: solid state, Control voltage: 4...32V DC, Max. operating current: 60A, Switched voltage: 48...600V AC, Relay variant: 1-phase, Mounting: for DIN rail mounting, Switching method: zero voltage switching, Body dimensions: 120x65x166.5mm, Manufacturer series: SSR170H, Indication: LED, Design: heatsink, Electrical connection: screw terminals, Operating temperature: -40...80°C, Kind of output: SCR.