Produkte > REMINGTON INDUSTRIES > TRC0007CBP-0-12
TRC0007CBP-0-12
TRC0007CBP-0-12 Remington Industries
7-Conductor%2010-12-14%20AWG%20Jacketed%20Trailer%20Cable%20Data%20Sheet.pdf
Hersteller: Remington Industries
Description: TRAILER CBL 7COND 10-14AWG 12'
Packaging: Box
Features: Abrasion Resistant, Oil Resistant
Length: 12.00' (3.66m)
Wire Gauge: 10 AWG, 12 AWG, 14 AWG
Jacket (Insulation) Material: Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Conductor Strand: 19/23; 19/25; 19/27
Operating Temperature: -30°C ~ 80°C
Number of Conductors: 7
Cable Type: Trailer Cable
Jacket (Insulation) Diameter: 0.550" (13.97mm)
Usage: Automotive Wiring
Ratings: SAE J1128
Jacket (Insulation) Thickness: 0.0550" (1.397mm)
Conductor Material: Copper, Bare
Jacket Color: Black
Part Status: Active
Voltage: 60 V