UP2SC-181-R Eaton - Electronics Division
UP2SC%20family%20es.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 180UH 500MA 700MOHM SM
Tolerance: ±10%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: Nonstandard
Size / Dimension: 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Type: Wirewound
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR): 700mOhm Max
Q @ Freq: 100 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant: 5.5MHz
Current - Saturation (Isat): 820mA
Inductance Frequency - Test: 100 kHz
Height - Seated (Max): 0.205" (5.20mm)
Inductance: 180 µH
Current Rating (Amps): 500 mA