UP5S-101-R Eaton - Electronics Division
UP5S Family es.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 100UH 1.7A 180MOHM SMD
Tolerance: ±20%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: Nonstandard
Size / Dimension: 0.724" L x 0.591" W (18.40mm x 15.00mm)
Mounting Type: Surface Mount
Shielding: Shielded
Type: Wirewound
Operating Temperature: -25°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR): 180mOhm Max
Frequency - Self Resonant: 5.5MHz
Current - Saturation (Isat): 2.46A
Inductance Frequency - Test: 100 kHz
Height - Seated (Max): 0.295" (7.50mm)
Inductance: 100 µH
Current Rating (Amps): 1.7 A