Produkte > NICHICON > UPA1C471MPD
UPA1C471MPD
UPA1C471MPD Nichicon
e-upa.pdf
Hersteller: Nichicon
Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 16volts 470uF 105c 10x12.5 5LS
auf Bestellung 1568 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 3
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details UPA1C471MPD Nichicon
Category: THT electrolytic capacitors, Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 470uF; 16VDC; Ø10x12.5mm, Type of capacitor: electrolytic, Kind of capacitor: low ESR, Mounting: THT, Capacitance: 470µF, Operating voltage: 16V DC, Body dimensions: Ø10x12.5mm, Terminal pitch: 5mm, Tolerance: ±20%, Impedance: 63mΩ, Operating temperature: -55...105°C, Height: 12.5mm, Diameter: 10mm, Capacitor application: switching power supplies, Capacitors features: high reliability; small sized body, Operating current: 0.9A, Service life: 4000h.
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
UPA1C471MPD UPA1C471MPD Hersteller : Nichicon e-upa.pdf Description: CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Packaging: Bulk
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.: 4000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 0.551" (14.00mm)
Capacitance: 470 µF
Voltage - Rated: 16 V
Impedance: 63 mOhms
Ripple Current @ Low Frequency: 675 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency: 900 mA @ 100 kHz
auf Bestellung 1475 Stücke:
Lieferzeit 10-14 Tag (e)
Anzahl Preis
Mindestbestellmenge: 16
UPA1C471MPD UPA1C471MPD Hersteller : NICHICON e-pa.pdf Category: THT electrolytic capacitors
Description: Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 470uF; 16VDC; Ø10x12.5mm
Type of capacitor: electrolytic
Kind of capacitor: low ESR
Mounting: THT
Capacitance: 470µF
Operating voltage: 16V DC
Body dimensions: Ø10x12.5mm
Terminal pitch: 5mm
Tolerance: ±20%
Impedance: 63mΩ
Operating temperature: -55...105°C
Height: 12.5mm
Diameter: 10mm
Capacitor application: switching power supplies
Capacitors features: high reliability; small sized body
Operating current: 0.9A