VPR161U040E1A Cornell Dubilier Knowles
VPR.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 160UF 40V RADIAL TH
Packaging: Bulk
Tolerance: -10%, +75%
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.201" (5.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 171mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 1.024" (26.00mm)
Part Status: Obsolete
Capacitance: 160 µF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ High Frequency: 1.2 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details VPR161U040E1A Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 160UF 40V RADIAL TH, Packaging: Bulk, Tolerance: -10%, +75%, Package / Case: Radial, Can, Size / Dimension: 0.512" Dia (13.00mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.201" (5.10mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 171mOhm @ 10kHz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 1.024" (26.00mm), Part Status: Obsolete, Capacitance: 160 µF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ High Frequency: 1.2 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote VPR161U040E1A
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VPR161U040E1A VPR161U040E1A Hersteller : Cornell Dubilier - CDE VPR-24639.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 160UF 40V -10+75%