VPR162U040N2C
VPR162U040N2C Cornell Dubilier Knowles
VPR.pdf
Hersteller: Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 1600UF 40V RADIAL TH
Tolerance: -10%, +75%
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 1.000" Dia (25.40mm)
Polarization: Polar
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Applications: General Purpose
Lead Spacing: 0.402" (10.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 21mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Height - Seated (Max): 2.126" (54.00mm)
Part Status: Active
Capacitance: 1600 µF
Voltage - Rated: 40 V
Ripple Current @ High Frequency: 3.755 A @ 10 kHz
Produktbewertung abgeben
Technische Details VPR162U040N2C Cornell Dubilier Knowles
Description: CAP ALUM 1600UF 40V RADIAL TH, Tolerance: -10%, +75%, Packaging: Bulk, Package / Case: Radial, Can, Size / Dimension: 1.000" Dia (25.40mm), Polarization: Polar, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 105°C, Applications: General Purpose, Lead Spacing: 0.402" (10.20mm), ESR (Equivalent Series Resistance): 21mOhm @ 10kHz, Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C, Height - Seated (Max): 2.126" (54.00mm), Part Status: Active, Capacitance: 1600 µF, Voltage - Rated: 40 V, Ripple Current @ High Frequency: 3.755 A @ 10 kHz.
Weitere Produktangebote VPR162U040N2C
Foto Bezeichnung Hersteller Beschreibung Verfügbarkeit
Preis
VPR162U040N2C VPR162U040N2C Hersteller : Cornell Dubilier - CDE VPR-24639.pdf Aluminium Electrolytic Capacitors - Leaded 16V 1600 uF 0.1 TOL AXIAL LEADED