WCL3225-1R8-R
WCL3225-1R8-R Eaton - Electronics Division
eaton-wcl3225-wire-wound-chip-inductor.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 1.8UH 450MA 500MOHM SM
Tolerance: ±5%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Type: Drum Core, Wirewound
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR): 500mOhm Max
Q @ Freq: 12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant: 195MHz
Material - Core: Ceramic
Inductance Frequency - Test: 7.96 MHz
Supplier Device Package: 1210
Height - Seated (Max): 0.089" (2.25mm)
Inductance: 1.8 µH
Current Rating (Amps): 450 mA