WCLA1005V1-2R9-R
WCLA1005V1-2R9-R Eaton - Electronics Division
eaton-wcla1005v1-automotive-wire-wound-chip-inductor-data-sheet.pdf
Hersteller: Eaton - Electronics Division
Description: FIXED IND 2.9NH 400MA 300MOHM SM
Tolerance: ±10%
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Type: Wirewound
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR): 300mOhm Max
Q @ Freq: 8 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant: 6GHz
Ratings: AEC-Q200
Inductance Frequency - Test: 250 MHz
Supplier Device Package: 0402
Height - Seated (Max): 0.024" (0.60mm)
Part Status: Active
Inductance: 2.9 nH
Current Rating (Amps): 400 mA