Produkte > NKK SWITCHES > YB16CKG01-2CF02-JB
YB16CKG01-2CF02-JB NKK Switches
ybilluminated.pdf
Hersteller: NKK Switches
Description: SHORT BODY PUSHBUTTON
Packaging: Bulk
Current Rating (Amps): 0.4VA (AC/DC)
Mounting Type: Panel Mount, Front
Circuit: SPDT
Type: Standard, Illuminated
Switch Function: On-On
Operating Temperature: -25°C ~ 50°C
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Illumination Type, Color: LED, Green/Red
Illumination Voltage (Nominal): 2 VDC
Actuator Type: Round, Button
Panel Cutout Dimensions: Circular - 16.00mm Dia
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser)
Voltage Rating - AC: 28 V
Voltage Rating - DC: 28 V
Produkt ist nicht verfügbar
Produktrezensionen
Produktbewertung abgeben
Technische Details YB16CKG01-2CF02-JB NKK Switches
Description: SHORT BODY PUSHBUTTON, Packaging: Bulk, Current Rating (Amps): 0.4VA (AC/DC), Mounting Type: Panel Mount, Front, Circuit: SPDT, Type: Standard, Illuminated, Switch Function: On-On, Operating Temperature: -25°C ~ 50°C, Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Illumination Type, Color: LED, Green/Red, Illumination Voltage (Nominal): 2 VDC, Actuator Type: Round, Button, Panel Cutout Dimensions: Circular - 16.00mm Dia, Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser), Voltage Rating - AC: 28 V, Voltage Rating - DC: 28 V.